- Aircondition
- Børnepool
- Pool
- Restaurant
Perfekt beliggenhed i hjertet af Fuengirola
Hotel Las Palmeras har rigtig meget godt at byde på, og du får masser af både kvalitet og komfort for pengene. Beliggenheden er helt i top, hvis du gerne vil være tæt på stranden, havet, de gode restauranter og gode indkøbsmuligheder. Der er et overdådigt poolområde på hotellets 5. sal. Du er også helt tæt på den pulserende og internationale stemning, der hersker i den idylliske lystbådehavn, hvor der ligger mange smukke yachter, der er værd at studere nærmere.
På hotellet er der gratis WiFi, du kan få vasket dit tøj (mod gebyr), og du kan både spille bordtennis og leje cykler, hvis du vil udforske området.
Fra det dejlige poolområde på 5. sal, der også inkluderer en børnepool, har du en fantastisk udsigt til den atmosfærefyldte lystbådehavn omkranset af det glitrende, blå Middelhav. Her er både swimmingpool og soppebassin. For børnene er der en legeplads samt en børneklub, og der er både animation for børn og voksne.
Sådan bor du
På Las Palmeras bor du i nydelige og godt indrettede værelser, som er renoveret indenfor de sidste par år. Alle værelser er indrettet med eget bad/toilet, aircondition, satellit-tv, telefon, mindre køleskab, hårtørrer og safebox.
Dobbeltværelse med balkon/terrasse: Dejligt værelse med egen balkon eller terrasse. På værelset kan der bo op til 4 personer, dog maksimalt 3 voksne på ét værelse. Du kan også bo alene på værelset mod tillæg.
Dobbeltværelse med balkon/terrasse og havudsigt: Dejligt værelse med egen balkon eller terrasse og havudsig. På værelset kan der bo op til 4 personer, dog maksimalt 3 voksne på ét værelse. Du kan også bo alene på værelset mod tillæg.
Junior Suite med havudsigt: Dejligt værelse med egen balkon eller terrasse. Værelset er som noget ekstra også indrettet med en sofa. På værelset kan der bo op til 4 personer, dog maksimalt 3 voksne på ét værelse.
Pension
Dit ophold er med morgenmad. Halvpension (morgenmad og aftensmad ekskl. drikkevarer til aftensmad) eller fuld pension (morgenmad, middagsmad og aftensmad ekskl. drikkevarer til middags- og aftensmad) kan tilkøbes.
Mere om Hotel Las Palmeras
Når du har badet og solet dig, kan du benytte dig af hotellets tennisbane, bordtennis, spillerum eller billard. Og du kan gå i butikker, til frisør eller på hotellets glimrende restaurant. Las Palmeras har en skøn, central beliggenhed med strandpromenaden lige uden for. Det betyder, at der ind imellem kan forekomme lidt støj fra de nærliggende barer og restauranter i området. WiFi på værelserne er mod gebyr.
Der er international børneklub på hotellet i højsæsonen.
Hotellet ved siden af er ved at blive renoveret, så der kan forekomme støj fra byggeriet.
Om hotellet
Afstand til busstoppested | 50 m |
Afstand til centrum | 700 m |
Afstand til lokalt centrum | 500 m |
Afstand til lufthavn | 24 km |
Afstand til minimarked | 400 m |
Afstand til restauranter | 20 m |
Afstand til strand | 10 m |
Aircondition | Ja |
Antal værelser | 398 |
Babyseng | Ja |
Bar | Ja |
Bordtennis | Ja |
Byggeår | 1973 |
Børneklub | Ja |
Børnepool | Ja |
Cykler | Udlejning |
Elevator | Ja |
Etager | 8 |
Handicap-venligt | Ja |
Hårtørrer | Ja |
Køleskab | Ja |
Legeplads | Ja |
Minibar | Ja, mod gebyr |
Parkering | Ja, mod gebyr |
Pool | Ja |
Poolbar | Ja |
Reception | Ja, åbent hele døgnet |
Rengøring, pr. uge | 7 |
Restaurant | Ja |
Safebox | Ja, mod gebyr |
Skift af håndklæder, pr. uge | 7 |
Skift af sengelinned, pr. uge | 2 |
Telefon på værelset | Ja |
TV på værelset | Ja |
Underholdning | Ja |
Vaskeri | Ja, mod gebyr |
WiFi | Ja, mod gebyr |