- All Inclusive
- Familiehotel
- Gratis WiFi
- Opvarmet pool
- Pool
- Restaurant
- Max. 100 m til strand
All Inclusive-hotel lige ved Taurito-stranden
Hotel Taurito Princess ligger i Taurito-dalen mellem Puerto Rico og Puerto de Mogán. Her får du en afslappende ferie nær vandet – hotellet ligger nemlig i første parket til Atlanterhavet og kun få skridt fra stranden. Feriestemningen indfinder sig straks, idet du bor med All Inclusive. Det eneste, du skal bekymre dig om, er derfor at holde fri og slappe af.
Hotellet har en opvarmet pool samt en børnepool. Her kan du slappe af og nyde solen. Trænger du til at bevæge dig lidt, er der forskellige aktiviteter i løbet af dagen som aerobic, vanderaobic, en multibane samt bordtennis og squash. Om aftenen er der underholdning og for de yngste gæster minidisco og børneklub.
Hotellet og værelserne er indrettet med alle nødvendige bekvemmeligheder, og hotellets indretning betyder, at samtlige værelser har udsigt til havet – et fantastisk syn at vågne op og gå i seng til på ferien!
Sådan bor du
Alle værelser er indrettet med separat bad/toilet, toiletartikler, tv, lænestol eller sofaseng, minibar (mod betaling), aircondition, elkedel og gratis WiFi. Vælg mellem følgende værelsestyper:
Dobbeltværelser med balkon/terrasse og havudsigt: Plads til en til tre personer.
Junior Suite med balkon/terrasse og havudsigt: Plads til tre til fire personer (dog maks. tre voksne).
Familieværelse Prestige med balkon/terrasse og havudsigt: Plads til fire til seks personer (heraf maks. fire voksne).
Pension
Dit ophold er med All Inclusive.
Det er muligt at tilkøbe All Inclusive Plus. All Inclusive Plus indebærer premium drikkevarer (læs mere under All Inclusive)
Mere om Taurito Princess
Få hundrede meter fra hotellet finder du indgangen til den store vandpark, som ligger centralt i Taurito-dalen. Du kan købe entrebilletter gennem hotellets reception eller direkte ved indgangen til vandparken.
Bemærk: Fra den 1. november 2023 til den 20. december 2023 er vandparken under renovering og derfor lukket.
Du modtager poolhåndklæde inkl. to ugentlige skift inkluderet. Øvrige skift er mod betaling.
Stranden i Taurito er med mørkt sand og sten.
Bemærk at mænd skal bære lange bukser ved middagen.
Om hotellet
Afstand til busstoppested | 500 m |
Afstand til centrum | 9 km |
Afstand til lokalt centrum | 4 km |
Afstand til lufthavn | 60 km |
Afstand til minimarked | 400 m |
Afstand til strand | 30 m |
Aircondition | Ja |
Antal værelser | 404 |
Babyseng | Ja, kræver bestilling |
Bar | Ja |
Beach club | Ja |
Byggeår | 1989 |
Børneklub | Ja |
Børnepool | Ja |
Diskotek/Natklub | Ja |
Elevator | Ja |
Etager | 6/7 |
Familie | Ja |
Fitness | Ja |
Handicap-venligt | Ja |
Hårtørrer | Ja |
Jacuzzi | Nej |
Kaffe/Te faciliteter | Ja, kedel |
Konferencerum | Ja |
Legeplads | Ja |
Massage | Ja, mod gebyr |
Minibar | Ja, mod gebyr |
Opvarmet pool | Ja, i vinterperioden |
Parkering | Ja, mod gebyr |
Pool | Ja |
Poolhåndklæder | Ja |
Reception | Ja, åbent hele døgnet |
Rengøring, pr. uge | 7 |
Renoveret | 2017 |
Restaurant | Ja |
Roomservice | Nej |
Sauna | Ja, mod gebyr |
Skift af håndklæder, pr. uge | 2 |
Skift af sengelinned, pr. uge | 2 |
Snackbar | Ja |
Spa & wellness | Ja |
Strandhåndklæder | Ja |
Telefon på værelset | Ja |
Tennis | Ja |
TV på værelset | Ja, satellit TV |
Underholdning | Ja |
Vaskeri | Ja, mod gebyr |
WiFi | Ja, gratis |