- Aircondition
- Børnepool
- Pool
- Restaurant
- Gratis WiFi
Hyggeligt resort i thaistil med skøn beliggenhed
Kata Palm Resort and Spa er et skønt hotel, der ligger i tropiske omgivelser kun få minutters gange fra de berømte, hvide sandstrande i Kata Beach. Samtidig bor I tæt på Phukets markeder og mange shoppingsmuligheder.
På Kata Palm Resort and Spa føler man sig velkommen fra første sekund. Receptionen er indrettet i ægte Thaistil, og man føler nærmest, man træder ind i et lille tempel. Serviceniveauet er højt, og indretningen er både charmerende og hyggelig.
På resortet finder I to store laguneformede poolområder, der uden sammenligning er hotellets hjerte. Der er også en børnepool med en paddehat, der med garanti skaber masser af sjov for børn i alle aldre. Ved poolområderne finder I også en poolbar, hvor I kan købe alt fra forfriskende drinks til is og snacks.
Faciliteter er der også mange af. Resortet har både sit eget spaområde med jacuzzi, dampbade og sauna. Der er også mulighed for at tilkøbe massage. Der er også et mindre fitnesscenter på hotellet, samt et mindre legerum til børn.
I bor tæt på mange restauranter, men hotellet byder også på flere gode spisemuligheder – lige fra restauranter, der serverer små snacks til en, der har specialiseret sig i seafood. Vil I gerne til stranden, har hotellet sin egen shuttlebus, der kører ca. tre gange om dagen til den berømte strand, Kata Beach.
Sådan bor du
Superior-værelser
Superior-værelserne er 36 m2, og har udsigt til poolen og er indrettet i traditionel thai-stil med hyggelig, privat møbleret balkon. Alle værelser har satellit-tv, telefon, aircondition, skrivebord, safebox, køleskab og kaffe/the faciliteter. Der er hårtørrer og bruser på alle badeværelser og desuden badeprodukter til fri afbenyttelse. Her kan I bo op til 2 personer.
Deluxe-værelser
Deluxe-værelser er mere rummelige, og er 45 m2, og har desuden en lille-sofastue på værelset – hvilket gør det mere komfortabelt for familier. Værelserne har ligeledes udsigt til hotellets pool med en hyggelig møbleret balkon. Her kan I bo op til tre personer. Børn under 12 år sover i samme seng som forældre.
Pension
Opholdet er med morgenmad, det er muligt at tilkøbe halvpension eller fuld pension.
Om hotellet
Afstand til lufthavn | 30 km |
Afstand til strand | 200 m |
Aircondition | Ja |
Antal værelser | 184 |
Bar | Ja |
Børnepool | Ja |
Fitness | Ja |
Hårtørrer | Ja |
Kaffe/Te faciliteter | Ja |
Legeplads | Ja |
Massage | Ja, mod gebyr |
Minibar | Ja, mod gebyr |
Pool | Ja |
Poolhåndklæder | Ja |
Rengøring, pr. uge | 7 |
Restaurant | Ja |
Safebox | Ja |
Skift af håndklæder, pr. uge | 7 |
Skift af sengelinned, pr. uge | 3 |
Spa & wellness | Ja |
TV på værelset | Ja |
WiFi | Ja, gratis i fællesområder |