Med direktøren og Verdensmesteren på Mallorca - Den allersidste Dans

0

Med direktøren og Verdensmesteren på Mallorca - Den allersidste Dans

Rejselængde 7 Nætter
Pris fra 03 oktober 2026 11.999 kr
Se alle afgange

Der er rejser, man glæder sig til – og så er der rejser, man ved bliver noget helt særligt. Denne uge på Mallorca bliver netop sådan en oplevelse, hvor gode venner, smukke omgivelser og fælles minder går hånd i hånd. Samtidig er det den allersidste "dans" med Direktøren og Verdensmesteren, som gennem mange år har været med på utallige eventyr til nær og fjern.

Vi har sammensat et program med nogle af Mallorcas største oplevelser, men også god tid til at nyde livet i eget tempo. Vi skal gennem Tramuntana-bjergenes storslåede landskaber, opleve charmerende landsbyer, smage lokale specialiteter og besøge steder, som de fleste turister aldrig finder frem til. Undervejs bliver der plads til både fællesskab, grin, gode historier og mon ikke også Bjarne har et par anekdoter fra gemmerne.

Vi skal spise paella med udsigt til havet, nyde tapas i Palmas gamle gader og smage vine på nogle af øens mest spændende vingårde. Der bliver også tid til afslapning, egne oplevelser og hyggelige aftener i godt selskab. Og hvem ved – måske ender vi omkring flyglet med en sang eller to, som vi alle kan synge med på.

Kort sagt venter en uge fyldt med oplevelser, nærvær og masser af Mallorca-stemning. Vi glæder os til at dele denne helt særlige afskedsrejse med jer og til sammen at sætte et festligt punktum for mange fantastiske år på farten.

Afrejse fra
  • Billund (BLL)
  • København (CPH)
Rejsens højdepunkter
  • Veterantogtur fra Palma de Mallorca til Soller
  • Sejlads langs en af Middelhavets smukkeste strækninger fra Puerto de Soller til Sa Calobra
  • Byvanding gennem Palma de Mallorca med besøg ved den ikoniske La Seu-katedral
  • Eksklusiv rundvisning og smagning på lokale vingårde
Og meget mere

Dagsprogram

Dag 1
Ankomst til Mallorca & et velkomstglas på hotellet
Ankomst til Mallorca & et velkomstglas på hotellet

Afrejse fra København eller Billund lufthavn og herefter transfer til hotel Be Live Marivent i Cala Major.

Gæsterne fra København er fremme om eftermiddagen, mens gæsterne fra Billund ankommer ca. kl. 21.00.

Når alle er ankommet til hotellet, byder vi velkommen i hotellets VIP-Room og serverer et glas bobler og lidt snacks.

Dag 2
Langs en af Middelhavets smukkeste kyststrækninger
Langs en af Middelhavets smukkeste kyststrækninger

Vi skal besøge Middelhavets smukkeste kyststrækning i dag. Tidlig morgen kører vi med bus ind til Palma for at fange vetarantoget, der bringer os på en fantastisk rejse igennem Tramuntana bjergene til Soller.

Vel fremme i Soller hopper vi på den ikoniske sporvogn, der bevæger sig igennem citruslunde på sin snoede vej ned til havnen. Efter lidt tid på egen hånd i Puerto de Soller sejler vi videre til den spektakulære bugt Sa Calobra, hvorfra vores bus fragter os ad snoede bjergveje retur til vores hotel. Vi spiser frokost undervejs.

Udflugten er kåret af de fleste rejsemagasiner, som den smukkeste i hele Middelhavet.

Aftenen er til fri disposition, og middagen er på egen hånd.

Dag 3
Dag på egen hånd og fællesmiddag
Dag på egen hånd og fællesmiddag

Dagen er til fri disponering. Om aftenen mødes vi dog i hotellets reception kl. 18.30 og kører med bus i blot 20 minutter til den lille charmerende bugt, Son Caliu.

Omkranset af fyrretræsskov og private luksusvillaer, og direkte ud til stranden ligger den populære restaurant Rincon del Mar, hvor vi har reserveret bord på terrassen og bestilt paella til alle. I kan vælge mellem en kød eller sea-food variant! (medbring en varm trøje – vi sidder ude). 

Dag 4
Byvandring i Palma og klassisk tapas frokost
Byvandring i Palma og klassisk tapas frokost

Efter morgenmad på hotellet stiger vi ombord på bussen kl. 8:30. Vi bliver sat af i havnen i Palma for foden af katedralen, som er vores første besøg. Vi fortsætter videre til fods og rundt i den gamle bydel med gode fortællinger og små pauser og pitstop undervejs.

Formiddagen rundes af med en frokost på den meget lokale og meget rustikke restaurant Celler Sa Premsa. Mallorcinsk folkekøkken når det er bedst.

Efter frokosten kan man vælge at køre retur til hotellet med lokalbussen eller alternativt udforske La Palma lidt på egen hånd, og så tage taxa eller lokal bus hjem igen senere på dagen.

Aftenen er til fri disposition, og middagen er på egen hånd.

Dag 5
Dag på egen hånd
Dag på egen hånd

Brug dagen på at slappe af eller oplevelser på egen hånd. Om aftenen spiller vi op omkring flyget med gode danske sange. 

Dag 6
Landtur med vingårdsbesøg og smagsprøver
Landtur med vingårdsbesøg og smagsprøver

Dagen er afsat til besøg på to meget forskellige vingårde.

Første stop er på herregården Son Puig i Puigpunyent, der kan dateres helt tilbage til det 11. århundrede. Bjarne er bedste ven med Alabern-familien, som driver det historiske landsted, og som viser os rundt og fortæller om driften af vin, kirsebær, oliven, mandler og figner. Afslutningsvis serveres lidt spændende smagsprøver for os på gårdspladsen sammen med et par smagsprøver på stedets egne vine. Son Puig kan kun besøges efter en forudgående aftale, og vi vil helt sikkert have haft fornemmelsen af at have være på besøg i et privat hjem.

Næste stop er på Finca Biniagual, der ligger i Binissalem i hjertet af Mallorcas vindistrikt. Biniagual var oprindeligt et maurisk landbrug og en lille landsby, som lå forsømt og forladt hen, indtil en tysk rigmand opkøbte hele området og alle gårdene i 1968. I dag fremstår den lille landsby smukt renoveret og med en fremragende vingård i centrum. Besøget inkluderer en lille vandring i landsbyen, smagning af gode vine samt lidt tapas i det smukke haveanlæg.

Husk gode travesko. Vi er retur på hotellet sent om eftermiddagen. Aftenen er til fri disposition, og middagen er på egen hånd.

Dag 7
Afskedsmiddag
Afskedsmiddag

Eneste planlagte aktivitet i dag er kl. 19.00, hvor vi byder velkommen på terrassen foran restaurant Masai på nabohotellet.

Vi starter med en velkomstdrink til det, der forhåbentlig bliver en hyggelig aften med en god afskedsmiddag, der skal markere afslutningen på en lang rejse med Direktøren og Verdensmesteren.

Dag 8
Hjemrejse
Hjemrejse

Transfer fra hotellet og retur til lufthavnen til flyet til henholdsvis Billund og København. Tak for denne gang til Mallorca og Rejseklubben. 

ShortTagLine

Her får du

  • Veterantogtur fra Palma de Mallorca til Soller
  • Sejlads langs en af Middelhavets smukkeste strækninger fra Puerto de Soller til Sa Calobra
  • Byvanding gennem Palma de Mallorca med besøg ved den ikoniske La Seu-katedral
  • Eksklusiv rundvisning og smagning på lokale vingårde
IncludedTagLine

Alt dette er inkluderet i rejsen

  • Fly til Mallorca t/r
  • Håndbagage og indchecket bagage
  • Transfer mellem hotel og lufthavn
  • 7 nætter på Be Live Adults Only Marivent i valgt værelsestype
  • Morgenmad
  • Udflugter jf. program
  • Bobler og snacks (dag 1)
  • Vinsmagninger og smagsprøver (dag 6)
  • 2 x frokost (dag 2 og 4)
  • 2 x middag (dag 3 og 7)
  • Entré til La Seu-katedralen
  • Erfaren, dansktalende rejseleder
NotIncludedTagLine

Dette er ikke inkluderet

  • Afbestillingsforsikring
  • Rejseforsikring
  • Energisikring
  • Tillæg for enkeltværelse
  • Mad ombord på flyet

  • Rejsende
  • Rejsende
  • Aircondition
  • Gratis WiFi
  • Kun voksne
  • Max. 100 m til strand
  • Pool
  • Restaurant

Be Live Adults Only Marvient er et moderne voksenhotel i Cala Mayor, ikke langt fra shoppingcentret Porto Pi og byen Palma. Smukt placeret lige ved stranden og med mange faciliteter gør det til det perfekte valg til en skøn ferie.

Hotellet byder på et skønt, nyt poolområde med lækker terrasse, hvor du kan nyde den fantastiske panoramaudsigt ud over Middelhavet. Hotellet har også egen strandbar på den offentlige strand, som ligger lige nedenfor hotellet. Når sulten skal stilles, finder du tre lækre restauranter, hvor to af dem er a la carte.

Vil du være aktiv under ferien, finder du også et godt og rummeligt fitnessrum med holdtræninger som pilates og yoga. Området er ideelt til cykling, og der er derfor også mulighed for at leje, opbevare og reparere cykler på hotellet.

Sådan bor du
Dobbeltværelser med balkon – med tilkøb af skrå eller fuld havudsigt
Flotte, lyse dobbeltværelser der alle er indrettet med telefon, tv, lille køleskab, aircondition, safebox og bad/toilet med hårtørrer. Det er muligt at tilkøbe skrå eller fuld havudsigt. Dobbeltværelserne er maksimalt til to personer.

Dobbeltværelse superior med havudsigt
Hotellets superiorværelser er indrettet med de samme faciliteter, som et almindelige dobbeltværelse, men er yderligere indrettet med: Nespresso kaffemaskine med kapsler, badekåber og slippers.

Læs mere om hotellet her.

Om hotellet
A la carte restaurant Ja
Afstand til centrum 5 km - Palma
Afstand til strand 0 m
Aircondition Ja
Bar Ja
Elevator Ja
Fitness Ja
Hårtørrer Ja
Pool Ja
Poolbar Ja
Poolhåndklæder Mod depositum
Restaurant Ja
Safebox Ja
TV på værelset Ja
WiFi Ja

Del denne side via E-mail