- Aircondition
- All Inclusive
- Børnepool
- Familiehotel
- Gratis WiFi
- Pool
Dejligt All Inclusive-hotel med rolige omgivelser
Hotel Kristal er et rigtig godt valg, hvis du gerne vil bo i naturskønne omgivelser og i gåafstand til stranden. På blot 10 minutter kan du stå med sand mellem tæerne eller starte en slentretur ned langs strandpromenaden.
Du kan naturligvis også nyde en tur i de dejlige swimmingpools, der er indrettet til både små og store vandhunde. Hele poolområdet er omkranset af træer og beplantning og har masser af solsenge og parasoller til fri afbenyttelse. Her er også en meget hyggelig poolbar, hvorfra der serveres forfriskninger og snacks i løbet af dagtimerne. I hotellets flotte have er der desuden et ishus, som er åbent på forskellige tidspunkter i løbet af dagen.
Du nyder alle dagens måltider fra en delikat og lækker buffet i den fine restaurant. Her er også mulighed for at sidde ude med udsigt til poolen og haven. I løbet af ugen er der temaaftner i restauranten med italiensk, bulgarsk og asiatisk tema.
Kristal er et ideelt valg, hvis du rejser med børn såvel som par og ønsker et dejligt hotel i hyggelige og rolige omgivelse. Hotellet byder nemlig også på masser af faciliteter og aktiviteter. Du kan for eksempel benytte hotellets wellnesscenter (mod gebyr), den indendørs opvarmede pool og det udendørs fitness. Du kan spille tennis, volleyball, fodbold, bordtennis, tage i hotellets spillerum med arkadespil, bordfodbold og poolbord eller tage børnene med på hotellets fine lille legeplads eller til minidisko om aftenen. Herudover kan du deltage i det glimrende underholdningsprogram, Kristal arrangerer.
Sådan bor du
På Hotel Kristal bor du i fine renoverede værelser, som alle er indrettet med smart tv, safeboks (mod gebyr), gratis WiFi, køleskab, aircondition, separat bad/toilet med bruseniche og hårtørrer.
Dobbeltværelse deluxe med balkon – 3 personer: Fine værelser på ca. 22 m2 med egen balkon. Værelserne er indrettet med tre enkeltmandssenge eller en dobbeltseng og en enkeltmandsseng. Der kan bo op til tre personer på værelset.
Dobbeltværelse deluxe med balkon: Renoverede værelser på ca. 19-21 m2 med to enkeltsenge og en lænestol. Værelset har egen balkon, og der kan bo op til tre personer på værelset.
Familieværelse deluxe med balkon (køjeseng): Fine værelser på ca. 21 m2 med egen balkon. Værelserne er indrettet med en dobbeltseng og en køjeseng. Der kan bo op til fire personer på værelset, heraf maks. to voksne.
Familieværelse deluxe med balkon: Fine værelser på ca. 28 m2. Værelserne har elkedel og er indrettet med en dobbeltseng, en enkeltmandsseng og sovesofa. Der kan bo op til fire personer på værelset.
Pension
Dit ophold er med All Inclusive.
Mere om Hotel Kristal
WiFi er gratis i såvel receptionsområdet som på værelset. Der er mulighed for at få vasket tøj mod gebyr. Hotellet har desuden deres eget lille minimarked.
Hotellet har en tennisbane med kunstgræs, som man kan benytte for ca. 30 leva i timen.
Elkedel kan lejes i receptionen.
Sen afrejse? Mod betaling kan der være mulighed for at få late check-out ved forespørgsel på hotellet. Det er altid muligt at opmagasinere sine kufferter.
Om hotellet
Afstand til busstoppested | 100 m |
Afstand til centrum | 18 km, Varna |
Afstand til hæveautomat | 400 m |
Afstand til lokalt centrum | 400 m, Goldens Sands |
Afstand til lufthavn | 18 km |
Afstand til minimarked | 100 m |
Afstand til restauranter | 400 m |
Afstand til strand | 450 m |
Aircondition | Ja |
Antal værelser | 295 |
Babyseng | Ja, kræver bestilling |
Bar | Ja |
Billardbord | Ja, mod gebyr |
Bordtennis | Ja |
Børneklub | International |
Børnepool | Ja |
Elevator | Ja |
Etager | 7 |
Familie | Ja |
Fitness | Ja |
Game room | Ja |
Hårtørrer | Ja |
Indendørs pool | Ja |
Jacuzzi | I spaafdeling |
Køleskab | Ja |
Legeplads | Ja |
Massage | Ja, mod gebyr |
Opvarmet pool | Nej |
Parkering | Ja, mod gebyr |
Petanque | Ja |
Pool | Ja |
Poolbar | Ja |
Poolhåndklæder | Ja |
Reception | Ja, åbent hele døgnet |
Rengøring | Ja |
Renoveret | 2015 & 2024 |
Restaurant | Ja |
Safebox | Ja, mod gebyr |
Skift af håndklæder | Ja |
Skift af sengelinned | Ja |
Snackbar | Ja |
Spa & wellness | Ja, mod gebyr |
Strandhåndklæder | Ja |
Telefon på værelset | Ja |
Tennis | Ja, mod gebyr |
TV på værelset | Ja, satellit TV |
Underholdning | Ja |
Vaskeri | Ja |
WiFi | Ja, gratis |