Vandreferie til Algarve oktober 2027
Har du lyst til en uge med vandring, sol, smuk natur, Atlanterhavet og et godt fællesskab?
Så tag med Vandreteam til Algarve 2.-9. oktober 2027, hvor vi oplever både den spektakulære kyst og det autentiske bagland.
Vi bor ved Albufeira og tager herfra på fem forskellige vandredage. Vi skal opleve gyldne strande, dramatiske klipper og flotte udsigter over Atlanterhavet – men også bevæge os væk fra turistkysten og ind i Algarves rolige bagland.
Omkring Paderne og Alte venter gamle stier, bakker, dale og hyggelige landsbyer, mens andre vandredage byder på hav, klipper og strande.
Har du lyst, kan vandredagen begynde allerede inden vandreskoene kommer på.
På vandredagene er der mulighed for morgenstræk, hvor vi starter dagen roligt, får kroppen i gang og nyder solopgangen over havet.
Efter dagens vandretur kan du være med til eftermiddagsstræk, hvor vi løsner kroppen og nyder dagens sidste varme og udsigten over havet.
Begge dele er selvfølgelig frivilligt.
5 vandredage, 1 fridag og masser af oplevelser
På vandredagene deler vi os i to grupper, så du kan vælge det tempo og den distance, der passer dig bedst. Se mere om de to vandregrupper her.
På fridagen bestemmer du helt selv, om den skal bruges på en udflugt, en tur i Albufeira, en hyggelig café eller afslapning ved hotellet.
Det er også ferie – og der skal være plads til begge dele.
Rejsens højdepunkter
| Afrejse | Antal dage | Værelsestype | Pris pr. person |
|---|---|---|---|
Afrejse02.10.2027 | Antal dage7 dage | VærelsestypeDelt dobbeltværelse med balkon og skrå havudsigt | Pris pr. person kr. 9.699 |
Afrejse02.10.2027 | Antal dage7 dage | VærelsestypeDobbeltværelse med balkon og skrå havudsigt til enebrug | Pris pr. person kr. 12.399 |
Afrejse25.09.2027 | Antal dage14 dage | VærelsestypeDelt dobbeltværelse med balkon og skrå havudsigt | Pris pr. person kr. 15.499 |
Her skal du bo

Auramar
Auramar Beach Resort ligger højt over Atlanterhavet med en fantastisk udsigt over Algarves kyst. Her bor du tæt på stranden og har et godt udgangspunkt for at opleve området til fods. Albufeiras gamle bydel ligger ca. 20 minutters gang fra hotellet, og langs kysten venter smukke strande og klippelandskaber. Efter dagens vandretur kan du slappe af ved poolen og nyde havudsigten. Hotellet har restaurant, bar og snackbar, og opholdet er med All Inclusive.
Find din vandregruppe
To vandregrupper – hvilken passer til dig?
Du behøver ikke være den hurtigste eller gå længst for at være med på vores vandreferie.
Vi tilbyder to vandregrupper, så du kan vælge den oplevelse, der passer bedst til dit tempo, din form og den måde, du gerne vil opleve Algarve på.
Uanset hvilken gruppe du vælger, er målet det samme:
Gruppe 1 - ca. 10 km om dagen
Denne gruppe er for dig, der ønsker en god vandretur i et roligt tempo med tid til at kigge op, nyde landskabet, tage billeder og holde pauser undervejs.
Vi skal opleve Algarves flotte natur med blandt andet kyst, strande, små stier og det spændende bagland.
Ruterne tilpasses gruppen, så der er god tid til både vandring, natur og oplevelser.
Du behøver altså ikke gå 20 km om dagen for at få de store oplevelser med hjem.
Gruppe 2 - ca. 18-20 km om dagen
Denne gruppe er for dig, der gerne vil have flere kilometer i benene og lidt flere udfordringer undervejs.
Vi kommer længere omkring og møder mere varieret terræn og flere højdemeter.
Her skal vi opleve både den flotte kyst og Algarves bagland samt vandre længere ind i landet, blandt andet i områderne omkring Paderne og Alte.
Her venter gamle stier, bakker, flotte udsigter og masser af gode kilometer.
To grupper – men én vandreferie
Selvom vi vandrer i to grupper, er vi stadig ét Vandreteam og én vandreferie.
Når dagens vandring er slut, mødes vi igen på tværs af grupperne og kan dele dagens små og store oplevelser.
For os handler en vandreferie nemlig ikke kun om, hvor langt eller hurtigt vi går.
Det handler om mennesker, natur, fællesskab og oplevelser.
Om den udsigt, man lige skal stoppe op og nyde. Om snakken på stien. Om smilet, når dagens kilometer er gået. Og om at komme hjem med oplevelser, man husker længe efter, vandreskoene er pakket væk.

Vandreteam har gennem mange år arrangeret vandreferier med fokus på vandring, natur, gode oplevelser og fællesskab.
På vandreferien til Algarve er jeg, Uffe, vandreleder og står sammen med vores team for det daglige vandreprogram.
For mig er en god vandreferie meget mere end et bestemt antal kilometer.
Vi skal selvfølgelig ud at vandre – men vi skal også opleve området.
Der skal være tid til at stoppe op. Tid til en flot udsigt. Tid til en pause og en snak. Og ikke mindst plads til et smil og det fællesskab, der opstår, når vi oplever noget sammen.
Derfor har vi også valgt to vandregrupper. Vi er forskellige, og det skal der være plads til.
Praktisk information
Tilmelding
Din tilmelding registreres ved at udfylde tilmeldingsformularen nedenfor. Herefter modtager du din billet.
Tilmelding sker efter først-til-mølle-princippet.
Betingelser
Som deltager forventes det, at du er i rimelig fysisk form og har trænet forud for opholdet.
Se de fulde betingelser på Vandreteams hjemmeside: www.vandreteam.dk
Oplysning
Yderligere oplysninger fås hos Vandreteam v/Uffe Vindum Bjerre på tlf. 2972 2988 eller e-mail: info@vandreteam.dk. som også er vandreleder og guide på vandreferie, glæd dig.