All Inclusive
Halvpension

Luksushotel med fantastisk udsigt

Gloria Palace San Agustín er et helt forrygende hotel og en perfekt base for en familieferie. Det ligger smukt placeret med en betagende udsigt over San Agustín og det blå Atlanterhav. På hotellet finder du alt, hvad hjertet kan begære af faciliteter. Du kan dyrke sport eller pleje din krop. Har du tilkøbt All Inclusive, er al mad og drikke inkluderet. Se dét kan man da kalde ferie!

Her er et betagende smukt poolområde, omkranset af viftende palmer, med to store swimmingpools med saltvand (den ene opvarmet til ca. 21 grader), solsenge og parasoller. Der er også en hyggelig chill-out lounge med en forrygende havudsigt (kan benyttes mod betaling for solstole). Der er ikke børnepool, men hotellet har en splashzone til det yngste gæster samt en vandrutsjebane. Du kan hygge dig i de to dejlige poolbarer og spise i hotellets lækre restauranter. For de aktive kan der både spilles padel og tennis på hotellets baner. Tennisbanen kan lejes for 15 €, og padelbanen for 25 €. Der er også et fitnessrum. 

Trænger du til at forkæle kroppen lidt ekstra, kan du tage i hotellets lækre spa-afdeling, hvor der er flere indendørs pools, du kan slappe af i. Udover de skønne pools, så tilbyder hotellet også en række forskellige typer massage og wellnessbehandlinger. Adgang til spa-afdelingen er mod gebyr.

Hotellet ligger tæt på San Agustin's shoppingcenter med både gode butikker og restauranter, men du har også mulighed for at tilkøbe All Inclusive.

Værelsestyper  
Dobbeltværelse med balkon og havudsigt - op til tre personer. 
Suite med to værelser og balkon - op til fire personer.
Junior suite med balkon og havudsigt - op til tre personer. 

Pension
Opholdet er med morgenmad, med mulighed for at tilkøbe halvpension (morgenmad og aftensmad ekskl. drikkevarer til aftensmad) eller All Inclusive - dog indgår gourmetrestauranten, Gorbea ikke i den alm. All Inclusive-pakken. Fra den 24/12-2/1 er dit ophold med halvpension, hvor All Inclusive kan tilkøbes.  Bemærk venligst, at mænd skal bære lange bukser ved spisning i restauranten om aftenen.

Mere om Hotel Gloria Palace San Agustín
Gloria Palace San Agustín er den perfekte ramme for en ferie i eksklusive omgivelser og med fantastiske faciliteter. Blandt de mange faciliteter har du tennis- og squashbaner, butikker, frisør, dag- og aftenunderholdning og konferencefaciliteter. Hotellets internationale miniklub er for børn i alderen 4-12 år. Solstole ved chill-out poolen koster ca. 8 euro pr. person. Området er kun for voksne. 

Der kører en shuttlebus til Maspalomas og til stranden flere gange dagligt.

Hotellet har handicapværelser, som kan bestilles mod forespørgsel - spørg din rejsekonsulent. 

Check in er fra kl. 14.00 på ankomstdagen og check ud er kl. 12.00 på afrejsedagen. 

Hotellets officielle klassificering er 4.

Spar 3.000 kr. Pr. person
8.699 kr.
Samlet pris: 11.398 kr.
Inkluderet i rejsen
Morgenmad
Bestil din rejse
1
Vælg værelse
2
Vælg fly
3
Vælg pension
1
Resultaterne er for 2 voksne
Hotelfaciliteter
Her får du et samlet overblik over hotellets faciliteter. Hvis der står minus (-) ud for en facilitet, så er den ikke tilgængelig på hotellet.
Hotelfaciliteter
  • A la carte restaurant
  • Antal værelser: 448
  • Bar
  • Billardbord: Ja, mod gebyr
  • Bordtennis: Ja, mod gebyr
  • Byggeår: 1989
  • Børneklub: International
  • Børnepool: Nej
  • Elevator: Ja
  • Etager: 9
  • Fitnesscenter/træningsfaciliteter: Ja
  • Legeplads
  • Indendørs pool: I spaafdeling
  • Konferencerum
  • Massage: Ja, mod gebyr
  • Opvarmet pool: Ja, i vinterperioden
  • Padel: Ja, mod gebyr
  • Pool
  • Poolbar
  • Poolhåndklæder: Mod depositum
  • Reception: Ja, åbent hele døgnet
  • Renoveret: 2021
  • Restaurant: Ja
  • Sauna: Ja, mod gebyr
  • Snackbar
  • Spa & wellness: Ja, mod gebyr
  • Splash zone
  • Squash: Ja
  • Tennis: Ja, mod gebyr
  • Underholdning
  • Vandrutsjebaner
  • Vaskeri: Ja, mod gebyr
  • WiFi: Ja, gratis
Værelsesfaciliteter
  • Aircondition: Ja
  • Babyseng: Ja, kræver bestilling
  • Hårtørrer: Ja
  • Kaffe/Te faciliteter: Ja
  • Minibar: Ja, mod gebyr
  • Roomservice Ja
  • Safebox: Ja, mod gebyr
  • Telefon på værelset
  • TV på værelset
Afstande
  • Afstand til busstoppested: 300 m
  • Afstand til centrum: 500 m
  • Afstand til hæveautomat: 0 m
  • Afstand til lokalt centrum: 500 m
  • Afstand til lufthavn: 25 km
  • Afstand til minimarked: 500 m
  • Afstand til nærmeste restaurant: 500 m
  • Afstand til strand: 600 m
Gloria Palace San Agustin Thallasso & Spa

Værd at vide om Gran Canaria

Temperatur i oktober-december
20°-24°°C
Temperatur i januar-februar
19°°C
Temperatur i marts-april
19°-20°°C
Flyv direkte fraBillund, København & Aalborg
Flyvetid5 timer
Dansktalende rejseledereFra oktober til april
Strande
Udflugtsmuligheder
Autenticitet
Restauranter
Shopping
Valuta
EuroKortbetaling er ofte muligt, men det er altid en god idé at have kontanter med.
Tidsforskel
- 1 time i forhold til Danmark.
Elektricitet
220 VoltAdapter er ikke nødvendig.
Transfer
Gran Canaria Lufthavn (LPA)Der er mellem 25-60 min. fra lufthavnen til hotellerne. Læs mere længere nede.
Transportmuligheder
Det er nemt at komme rundt Det er let at komme rundt på Gran Canaria både med offentlig transport og taxa, som er forholdsvist billigt. Det er en god ide at leje bil på Gran Canaria, hvis du vil se øen i dit eget tempo.