Millioner af kroner i rabat på rejser
19.01.2011
Bravo Tours har fastfrosset endnu ti millioner kroner til rabatter på sommerferierejser
Januar er højsæson for bestilling af sommerferierejser. En stor del af sommerens rejser bliver solgt i denne måned, og Bravo Tours regner med at halvdelen af alle sommerferierejser er solgt ved udgangen af februar.
- Det er en tradition i mange familier, at sommerferien planlægges i dagene omkring jul og nytår, og rejserne bestilles i løbet af januar og februar. Derfor har vi rasende travlt i disse dage, siger Bravo Tours’ administrerende direktør, Peder Hornshøj.
Det tidlige salg af sommerrejser er en fordel for rejsearrangøren, der får nemmere ved at planlægge afviklingen af rejserne og god tid til at justere flytransport og hotelkapacitet.
- Derfor belønner vi dem, der bestiller tidligt. I de første dage af januar har vi givet rabatter på op mod en million kroner pr. dag, og det kommer til at fortsætte hele måneden og ind i februar, lover Peder Hornshøj.
Uanset om man rejser alene, som par eller som familie kan man opnå store rabatter ved at bestille tidligt.
Bravo Tours’ bestil-tidligt-rabatter er på helt op til kr. 1.250 pr. person.
- Ferien behøver ikke være en uoverkommelig post på budgettet. Med lidt planlægning og overblik kan der opnås virkelig gode rabatter, og mange af ferierejsemålene er billige i sig selv. Ud over den økonomiske gevinst ved tidligbestilling er tilgiften, at forventningens glæde bliver større, når man i god tid ved, hvor man skal holde ferie, siger Peder Hornshøj.
Børn fra kr. 498
Bravo Tours har forhandlet med en række familiehoteller og kan derfor sende ca. 5.000 børnefamilier på ferie til de laveste familiepriser, der er set i mange år. I maj kan man få børn med på udvalgte hoteller til kun kr. 498.
- Det er også billigt i juni, og selv i skolernes sommerferie har vi børnepriser helt ned til kr. 1498, hvilket er helt uhørt, siger Bravo Tours’ direktør.
- Bravo Tours er Danmarks tredjestørste charterselskab og regner med at sende 150.000 danskere på ferie i 2011.